تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۱۷ - ۱۶:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

میزان صادرات غیر نفتی ایران

بررسی روند صادرات غیر نفتی ایران نشان می دهد رکورد بالاترین صادرات غیر نفتی در اختیار دولتی است که رکودردار کسب کمترین درآمد نفتی در سال های اخیر بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، بررسی روند صادرات غیر نفتی ایران نشان می دهد رکورد بالاترین صادرات غیر نفتی در اختیار دولتی است که رکودردار کسب کمترین درآمد نفتی در سال های اخیر بوده است.

بررسی آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد رکورد صادرات غیر نفتی ایران در سال ۱۳۹۳ شکسته است و به گواه ارقام اعلامی از سوی بانک مرکزی در این سال بیش از ۳۱ میلیارد دلار کالا از کشور راهی بازارهای جهانی شده است.

 بر اساس این گزارش حجم صادرات غیر نفتی ایران در سال های اوج درآمد نفتی کشور از ۲۹ میلیارد دلار فراتر نرفته بود . افزایش صادرات غیر نفتی ایران یکی از بزرگترین برنامه دولت ها در سال های اخیر بوده است اما در سال های اخیر ایران توفیق های بیشتری در تحقق درآمدهای پیش بینی شده در این حوزه به دست اورده است.

 بر مبنای ارقام اعلامی از سوی بانک مرکزی هر چند اقتصاد ایران با رکودی سخت و سنگین به سر می برد اما این رکود نیز نتوانسته است جریان صادرات کالا به بازارهای جهانی را متوقف نماید و هر چند کاهشی اندک در صادرات درآمدهای نفتی مشاهده می شود اما برآوردها حاکی از آن است که در سال گذشته درآمدهای حاصل از فروش کالاهای ایرانی حدود ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود .

 دولت گذشته که رکورددار کسب بالاترین درآمد نفتی تاریخ ایران است، نتوانست حجم درآمدهای حاصل از صادرات غیر نفتی را از ۲۹ میلیارد دلار فراتر ببرد .

ایران در تلاش است نسبت به صدور کالاهای صنعتی به بازارهای جهانی اقدام کند،اما آمارهای ارائه شده در خصوص تجارت خارجی ایران نشان دهنده آن است که هنوز بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی ایران تحت تاثیر نفت قرار دارد و گازهای همراه نفت و پتروشیمی در صدر فهرست کالاهای غیر نفتی ایران قرار دارند.

 کالاهای معروف ایران در بازارهای جهانی نیز سال هاست که تغییری نکرده و همچنان پسته، زعفران و فرش ایرانی معروف ترین کالاهای کشور تلقی می شوند.

 با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران پتانسیل صادرات کالاهای غیر نفتی فراوانی را در خود دارد و با سرمایه گذاری و توجه می توان برندهای فراوانی را برای کشور در بازارهای جهانی ساخت.

جدول زیر نشان دهنده روند صادرات غیر نفتی ایران در ۱۸ سال اخیر است . در حالی حجم صادرات غیر نفتی ایران از سال ۱۳۹۳ رو به افزایش گذاشته است که بیشترین حجم کاهش درامد نفتی نیز در این سال ها اتفاق افتاده است .

خبرآنلاین

ارسال دیدگاه