تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ - ۲۰:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشت چیزی که می توانند سرعت رایانه شما را کاهش دهند

نصب و استفاده از یک برنامه ضد ویروس یا ضد بدافزار همواره ایده خوبی محسوب می شود اما اگر دو یا چند برنامه از این دست به صورت همزمان روی رایانه شما فعال باشند می توانند کندی سرعت را به همراه داشته باشند.

به گزارش سیمرغ ما، اینترنت پر سرعت و دستگاه هایی مانند تبلت ها مصرف کنندگان را به وبگردی و کسب اطلاعات بدون هیچ گونه کندی یا وقفه ای عادت داده اند. اما اگر یک کاربر رایانه شخصی هستید، احتمال این که با عملکرد کند دستگاه و تجربه ای آزاردهنده مواجه شوید، بیشتر است. در ادامه هشت مشکل رایج که می توانند بهره‌وری کاربر هنگام کار با رایانه را تحت تاثیر قرار دهند و چگونگی برطرف کردن آنها را ارائه می کنیم. با ما همراه باشید.

بارگذاری خودکار

رایانه های شخصی به طور معمول فهرستی از برنامه ها را طی روند بالا آمدن سیستم اجرا می کنند. اگر تعداد این برنامه ها بیش از اندازه باشد می تواند کند شدن جریان بوت دستگاه را به همراه داشته باشد. برای پاکسازی این فهرست می توانید در کادر جستجو منو استارت ویندوز msconfig را تایپ کرده و اینتر بزنید. سپس از پنجره جدیدی که باز می شود از زبانه start-up نرم افزارهایی که دوست ندارید به صورت خودکار با هر بار ریستارت شدن دستگاه اجرا شوند را غیرفعال کنید.

جلوه های دیداری

با توجه به قدرت سخت افزار رایانه، جلوه های دیداری و گرافیکی اضافی می توانند بر عملکرد دستگاه شما تاثیر منفی داشته باشند. حتی برخی مواقع اعمال یک سایه ساده به زیر نشانگر ماوس می تواند منابع سیستم شما مصرف کند. بر همین اساس، با به حداقل رساندن برخی از جلوه های دیداری غیر ضروری می توانید به جای ظاهری زیبا از سرعت بیشتر برخوردار شوید.

دیسک سخت با داده های چند پاره

هرچه فضای ذخیره سازی رایانه خود را بیشتر اشغال کنید، توزیع متغیر اطلاعات در نهایت به داده هایی چند پاره منجر خواهد شد که می تواند بر سرعت عملکرد دستگاه تاثیرگذار باشد. در شرایطی که برخی رابط های کاربری جدیدتر به صورت خودکار مرتب سازی داده ها را انجام می دهند اما ممکن است نیازمند انجام این کار به صورت دستی و یا برنامه ریزی آن باشید. در کادر جستجو منو استارت ویندوز می توانید disk defrag را تایپ کرده و اینتر بزنید تا به این بخش دسترسی داشته باشید.

استفاده از بیش از یک برنامه ضد ویروس

نصب و استفاده از یک برنامه ضد ویروس یا ضد بدافزار همواره ایده خوبی محسوب می شود اما اگر دو یا چند برنامه از این دست به صورت همزمان روی رایانه شما فعال باشند می توانند کندی سرعت را به همراه داشته باشند. در نتیجه با انتخاب یک محصول کامل و نصب آن به تنهایی و یا غیر فعال کردن نرم افزارهای ضد ویروس غیر ضروری دیگر می توانید از بروز چنین شرایطی جلوگیری کنید.

افزونه های بیش از اندازه مرورگر

اگر کندی سرعت شما به زمان وبگردی محدود می شود ممکن است دانلود و نصب افزونه های بیش از اندازه موجب این شرایط شده باشد. برای بررسی افزونه های مرورگر می توانید به بخش add-on یا extensions مرورگر خود مراجعه کرده و افزونه هایی که مورد استفاده قرار نمی دهید را غیر فعال یا حذف کنید.

پر شدن دیسک سخت

بهتر است فضای دیسک سخت خود را تا نزدیک بیشینه ظرفیت آن پر نکنید زیرا می تواند به کند شدن سرعت دستگاه منجر شود. با حذف نرم افزارها و فایل های غیر ضروری، پاکسازی سطل زباله و یا انتقال داده های غیر ضروری به یک درایو خارجی یا فضای ابری می توانید فضای دیسک سخت خود را خالی کنید.

شبکه های بی سیم مشترک

کندی سرعت رایانه همواره به عاملی که در خود رایانه وجود دارد، محدود نمی شود و اگر در زمینه دسترسی به اینترنت و وبگردی با مشکل مواجه هستید ممکن است فرد دیگری در حال استفاده از اتصال اینترنت شما و اشغال کردن پهنای باند باشد.

گرد و غبار بیش از اندازه

بدون تهویه مناسب، رایانه شخصی شما ممکن است در زمینه دفع گرما با مشکل مواجه شود. گرمای بیش از اندازه نیز می تواند کندی سرعت عملکرد رایانه را موجب شود. خروجی های هوا و فن های دستگاه خود را بررسی کرده و در صورت وجود گرد و غبار آنها را پاک کنید.

منبع:عصر ایران

ارسال دیدگاه